capt.persis
  • capt.persis
  • 54.86% (معمولی)
  • بال نقره ای - شاهین سوار شروع کننده موضوع
6 سال پیش
UserPostedImage

سلام به دوستان عزیز
راست اش مدت هاست که روی پروژه ای دارم کار میکنم، اونم ساخت EFIS برای وسایل پرنده فوق سبک!
همونطور که اهالی محترم ارثه هوانوردی میدونید برای یادآوری خدمت دیگر عزیزان متذکر میشم که دستگاه EFIS یا همون
Electronic Flight Instrument System که PFD هم میگن دستگاهی متشکل از سنسورها و ماژول های گوناگون است که وضعیت پارامترهای یک پرنده از قبیل (سرعت، ارتفاع، جایرو، اسلیپ بال، HSI، سرعت عمودی، جهت مغناطیسی و ... را اندازه گیری و نمایش میده که همونطور که از اسم اش پیداست این کار بصورت الکترونیکی انجام میشه! در کشور ما آنالوگ اش خیلی رایج است، البته دیجیتال هم کم نیست! یه نمونه خوب دستگاه های ساخت شرکت Dynon و MGL هستن. مسلما طراحی و ساخت این دستگاه ها خیلی پیچیده است و دانش فنی خاصی میخواد، از قطعات بسیار مرقوب هم باید استفاده بشه. خوب این لوازم آزمایشی هستن و به قول خودمون Non-Certified هستنو مناسب استفاده در هواپیماهای سبک نیستن (مگر در مواردی که مجوز گرفته باشن)، پس برای پرنده های فوق سبک و ورزشی استفاده میشه، حالا یا آلات دقیق اصلی یا بصورت پشتیبان!
این تجهیزات با آپشن های مختلف قیمت های بسیار بالایی دارن، که در زیر قیمت متوسط بیسیک بدون آپشن چند برند مطرح را نشان دادم.

UserPostedImage

خیلی زود میرم سر اصل مطلب که خلاصه منم خیلی وقت بود در فکر ساخت یه EFIS بودم، البته نه به خوشکلی مدل های بالا چون مطمئنا در توانم نیست، اما با کاره تیمی میشه! تا اینکه الان 3 هفته ای میشه که کاره برنامه نویسی کامپیوتری EFIS خودم تموم شده طراحی شماتیک هم همینطور و 100% کار کرد، البته شبیه سازی شده!!!
طراحی صنعتی و فیزیکی اش هم انجام دادم، بردها و ماژول های مورد نیاز و آپشن ها هم طراحی و پیش بینی کردم، البته ظاهرش به زیبای مدل های خارجی نیست، اما خوب همه پارامترهایی که اونا نشون میدن را در یک مانیتور 5 اینچی نشون میده، همه تجهیزات (سنسورها، پردارنده، مانیتور و ...) هم از بهترین برندهای آمریکایی مثل Honeywell و Bosch استفاده کردم که خدایی کارو گرون کرد و حسابی هم برای تهیه و ورود به کشور اذیت شدم، همین الان هم مشکل دارم که دوباره سنسورها و بعضی قطعات را وارد کنم (هم مشکل تحریمی هم مالی)
در فاز اول دستگاهی که درست کردم این پارامترها را محاسبه میکنه! که سرعت و ارتفاع کاملا جدا از GPS و از طریق Pitot و بصورت پنوماتیکی تفاضلی و استاتیک اندازه گیری میشه (دقت بسیار بالا)
ASI - Altimeter - VSI - Compass - Horizion - G meter - UTC time - AoA - FDR
البته مد نظر دارم هنوزم گستراش بدم، اما شرایط مالی ندارم که بخوام روش هزینه کنم، رو این حساب گفتم با شما در میان بگذارم که فکر میکنید به سر انجام رساندن چنین طرحی ارزش داره یا نه! میتونه در کشور فروش کنه!؟ سرمایه گذار برای ادامه طرح پیدا میشه؟ (در حد 5 میلیون فعلا)
خوشحال میشم دوستان روی چنین کاری نظر بدن، تا چند وقت دیگه دستگاه برای تست پرواز آماده میشه (?Any volunteer) و این طور حدس میزنم که اگر برای فروش آماده اش کنم قیمتی حدود 1000 دلار و کمتر خواهد داشت! خوب این خیلی میتونه رقابتی باشه و این تازه گام اوله شاید روزی با Garmin رقابت کردیم!؟ D-:
UserPostedImage
Reza_Sadri
  • Reza_Sadri
  • 62.72% (دوستانه)
  • حرفه ای ارزشمند
6 سال پیش
با سلام

بهتون تبریک میگم @};-

نکته ای که بنظر من میرسه اینه که بحث کالیبره کردن تمامیه سنسورهای استفاده شده در دستگاه و همچنین اخذ تاییدیه استانداردهای لازمه را چگونه انجام میدید ، بیشترین مشکل برای تولید تجهیزات هواپیما همین گدفتن تاییدیه استاندارد بین المللی هستش ، پیشنهاد میکنم قبل از اقدام جدی و صرف هزینه بیشتر اگر قصد تولید و فروش دارید در این مورد بیشتر تحقیق کنید، اما اگر اینکار را برای سرگرمی و دل خودتون انجام میدید که عالیه @};-
capt.persis
  • capt.persis
  • 54.86% (معمولی)
6 سال پیش
ارسال شده توسط : Reza_Sadri 

با سلام

بهتون تبریک میگم @};-

نکته ای که بنظر من میرسه اینه که بحث کالیبره کردن تمامیه سنسورهای استفاده شده در دستگاه و همچنین اخذ تاییدیه استانداردهای لازمه را چگونه انجام میدید ، بیشترین مشکل برای تولید تجهیزات هواپیما همین گدفتن تاییدیه استاندارد بین المللی هستش ، پیشنهاد میکنم قبل از اقدام جدی و صرف هزینه بیشتر اگر قصد تولید و فروش دارید در این مورد بیشتر تحقیق کنید، اما اگر اینکار را برای سرگرمی و دل خودتون انجام میدید که عالیه @};-

خیلی ممنون ... بله اول که ایده اش اومد به سرم در حد سر گرمی بود، دو سالی میشه که بش فکر میکنم و 8 ماهی هست که روش کار میکنم، خودتون که بهتر میدونید مشغله و هزینه خیلی کار را کند میکنه! خصوصا اینکه گاهی به جایی میرسید که اصلا راه حلی به فکرتون نمیرسه! اما شکر خدا کار نتیجه بخش بود، به نظرم کاره اصلی و اساسی که پردازنده ها و برنامه نویسی و همگام سازی سنسورها بوده انجام شده، چیزای مثل enclosure همون جانمایی بردها و سنسورها در جعبه مونده.
در بحث کالیبراسیون چون از قطعات الکترونیکی پیشرفته ای استفاده کردم و بعضا بسیار کوچک، امر کالیبراسیون نیز بصورت الکترونیکی انجام میشه و خوب این مهم را در برنامه نویسی جای دادم بصورتی که بعد از هر بار روشن شدن کل سنسورها کالیبره و چک میشن (البته موقع نصب در کابین باید حتمی تراز باشن) و این دستگاه فعلا فقط یرای کابین هایی با پنل کاملا عمودی قابل استفاده است (چون سنسورها را در خود جعبه قرار دادم) کل کار هم بصورت ماژولار هست یعنی اگر ایرادی پیش بیاد فقط ماژول مربوطه تعویض میشه و در کار اندازه گیری دیگر سنسورها دخالتی نداره! یه کتاب میشه درباره اش حرف زد. برای ارتفاع هم چون با فشار هوا کار میکنه باید بصورت دستی مثل بقیه دستگاه های مشابه QNH را وارد کنید، میشه از GPS هم کمک گرفت اما دقت کار را خیلی کم میکنه!
خیلی دوست دارم به مرحله تجاری برسه (اما اینجا ایرانه) و گرنه برندهای دیگه هم خیلی عجیب قریب کارشونو شروع نکردن ...
برای مجوزها هم همونطور که گفتم نیازی به تاییدیه خاصی برای پرنده های فوق سبک نیست، چون حتمی یک ASI و Altimeter آنالوگ در اونها نصب است و همین برای پرواز با این پرنده ها کافیه! و دستگاه هایی مثل این نقش مکمل و پشتیبان را بازی می کنن (دقت بسیار بالا) و مورد دیگه اینکه این ها EXPERIMENTAL و NON-CERTIFIED هستن که یعنی نیاز به مجوز نیست تا جایی که میدونم اما میشه با کمیته فوق سبک هواپیمایی کشوری همکاری داشت.
حتی موتورهای مورد استفاده در این پرنده ها مجوز و تاییده از ارگان خاصی ندارن بجز مواردی که کارخانه اعلام کرده!
بطور مثال موتور Rotax 912ULS و Rotax 912iS که اولی ورژن بدون مجوز و دومی با تاییده است و گرنه فرق چندانی ندارن و توان خروجی و گشتاور مشابه ای دارن. برای EMS هم برنامه هایی دارم اما اون دیگه واقعا گرون درمیاد و نیاز به سرمایه گذار است، چون مستقیم به موتور وصل میشه و عمل پایش را انجام میده
UserPostedImage
Touradg
  • Touradg
  • 100% (عالی)
  • مدیریت شبیه ساز: Prepar3D 5.3
6 سال پیش
این کار خیلی عالیه کاپیتان جان.👏

در حال حاضر کشور به شدت در این حوزه ها به فعالیت بخش خصوصی نیاز داره فقط همانطور که رضا جان هم گفت در انتخاب مسیر خیلی دقت کن.به نظر من گرفتن گواهینامه برای محصولاتت به معنی یک نوعی تضمین برای فروش هست و بازار هدف رو به شدت گسترش میده منتهی یک مقدار باید زحمت بکشی و سختی داره.
همانطور که خودت میدونی تجهیزات پرواز باید حتماً یک سری استانداردها داشته باشند مثلاً حتماً زبان برنامه نویسی باید یک سری زبانهای خاص باشه به طور مثال Ada یا ویژگیهای بردها و...در این مسیر میتونی از شبیه ساز حداکثر استفاده رو بکنی و گیجها و الگوریتمها رو تو شبیه ساز تست کنی.چون بسیار مشابه هستند.

به هر حال اینجور کارهای دانش پایه خیلی به نفع هوافضای کشور هست.حتماً ادامه بده و به سمت تاسیس یک شرکت دانش بنیان هم برو که هزینه های عملیاتی کمتر بشه.

هر کمکی هم از دست ما بر میاد در خدمتیم.
PC Flight Simulation Geek Since 1998
capt.persis
  • capt.persis
  • 54.86% (معمولی)
6 سال پیش
ارسال شده توسط : Touradg 

این کار خیلی عالیه کاپیتان جان.👏

در حال حاضر کشور به شدت در این حوزه ها به فعالیت بخش خصوصی نیاز داره فقط همانطور که رضا جان هم گفت در انتخاب مسیر خیلی دقت کن.به نظر من گرفتن گواهینامه برای محصولاتت به معنی یک نوعی تضمین برای فروش هست و بازار هدف رو به شدت گسترش میده منتهی یک مقدار باید زحمت بکشی و سختی داره.
همانطور که خودت میدونی تجهیزات پرواز باید حتماً یک سری استانداردها داشته باشند مثلاً حتماً زبان برنامه نویسی باید یک سری زبانهای خاص باشه به طور مثال Ada یا ویژگیهای بردها و...در این مسیر میتونی از شبیه ساز حداکثر استفاده رو بکنی و گیجها و الگوریتمها رو تو شبیه ساز تست کنی.چون بسیار مشابه هستند.

به هر حال اینجور کارهای دانش پایه خیلی به نفع هوافضای کشور هست.حتماً ادامه بده و به سمت تاسیس یک شرکت دانش بنیان هم برو که هزینه های عملیاتی کمتر بشه.

هر کمکی هم از دست ما بر میاد در خدمتیم.

واقعا از انرژی مثبتی که شما دوستان میدید ممنونم، درسته منم همین فکر را میکردم که تاسیس شرکت دانش بنیان (Start Up) خیلی میتونه کمک کنه و همین کار هم کردم و طرح را زمانی که هنوز ایده بود به مراکز رشد دانشگاهی بردم و پس از ماه ها انتظار یه نامه به من زدن و میگن جناب این طرح تکراریه! میگم خوب یعنی تو کشور ساخته شده؟ میگن نه در دنیا ساخته شده! هر چی میگم میدونم و میخوام بومی سازی انجام بشه متاسفانه متوجه نشدن! و تا بخوات دو هزاریشون بیوفته ماه ها وقت از دست میدی! اصلا نمیدونن این EFIS یعنی چی!؟ کلی هم طرح توجیهی و توضیح داده بودم در جلسات، اما باز میرن سراغ وسایلی مثل "هسته گیر آلبالو" 😲 بگذریم.
کارو خیلی جلو بردم، چیزای کوچکی مونده! به علت اینکه واسطه در چین (برای تهیه قطعه آمریکایی) خیلی قیمت اش را بالا برده دارم کمی صبر میکنم تا قطعه مورد نظر در ماه 7 میلادی دوباره تولید مجدد بشه!
والله از شما چه پنهان من با AVR برنامه نویسی کردم (++C/C) و همچنین بردهای سبز رنگ دو لایه بدون نویز! نوع برد و تکنولوژی ساخت آن خیلی در هزینه تاثیر داره و متاسفانه بردها را دونه ای نمیزنن، حتی برای یک تست برد مجبورم 10 عدد ازش سفارش بدم 🤦 ، هر چه پول بیشتر کار بهتر!
در هر حال خیلی به فیدبک و مشورت های شما عزیزان نیاز دارم @};-
UserPostedImage